ORTOTROPIA - ortodontyczne leczenie wczesne

Utworzono: 15-04-2022

Ortotropia to ortodontyczne leczenie wczesne, czyli leczenie dzieci w okresie wzrostu twarzy. Jego celem jest zapobieganie rozwojowi wady zgryzu poprzez zahamowanie, w wyniku odpowiedniego postępowania, rozwijającej się deformacji łuków zębowych i twarzoczaszki.
Większość rodziców nie jest świadoma, że wady zgryzu są jednym z kilku objawów towarzyszących deformacji czaszkowo-twarzowej podczas wzrostu twarzy dziecka. Mogą towarzyszyć im problemy laryngologiczne (przerośnięte migdały podniebienne i gardłowy, krzywa przegroda nosa, infekcje ucha środkowego), bezdech senny, choroby stawu skroniowo żuchwowego, zmiany w szyjnym odcinku kręgosłupa i w dalszych jego częściach.

Optymalny czas na rozpoczęcie leczenia ortotropicznego to 6-7 rok życia, czyli wiek, w którym z jednej strony twarz dziecka jeszcze rośnie i ma biologiczny potencjał do zmiany, z drugiej rozpoczyna się okres dobrej współpracy, zrozumienia i wciąż trwa pełna ufności postawa wobec dorosłych.
Mając jeszcze do dyspozycji kilkuletni potencjał wzrostowy twarzy (twarz kończy swój wzrost około 12 roku życia) można zmienić jej kierunek wzrostu na prawidłowy i zatrzymać proces deformacji, a często naprawić szkody poczynione nieprawidłowym rozwojem. Leczenie nie jest refundowane przez NFZ.

Terapię ortotropiczną w Poradni Stomatologicznej SALUS prowadzi lekarz dentysta Barbara Kiersnowska-Wycinka. Rejestracja, tel. 885 021 918