Kompleksowe leczenie otyłości
Kompleksowe leczenie otyłości
Program kompleksowego leczenia otyłości obejmuje wszechstronną pomoc pacjentom borykającym się z nadwagą i otyłością w ograniczeniu lub pozbyciu się ich problemu.
Na poziomie ambulatorium pacjenci konsultowani są m.in. przez:
- chirurga
- dietetyka klinicznego
- fizjoterapeutę
- psychologa
- kardiologa
Wsparciem leczenia specjalistycznego jest niezbędna diagnostyka obrazowa i laboratoryjna, a końcowym etapem zabiegi endoskopowe (tzw. balonowanie żołądka) lub mini inwazyjne (laparoskopowe) i klasyczne leczenie operacyjne.
Kluczowym celem planowanej opieki jest dostarczenie pacjentom wszelkich rozwiązań: medycznych, diagnostycznych, dietetycznych i rehabilitacyjnych, dzięki którym możliwe będzie ograniczenie lub likwidacja problemu otyłości oraz uniknięcie operacji, a w przypadku, gdy okaże się to niemożliwe, skuteczne wsparcie procesu rekonwalescencji i jak najdłuższe utrzymanie pozytywnych efektów leczenia.
Poprzez obecność w zespole medycznym lekarza internisty z dostępem do szerokiej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej, psychologa oraz dietetyka klinicznego z doświadczeniem w terapii dzieci i dorosłych, fizjoterapeuty z wszechstronną wiedzą i praktyką w pracy z osobami walczącymi z nadwagą, specjalisty kardiologa oraz chirurga wykonującego zabiegi bariatryczne stworzyliśmy kompleksowy program opieki i leczenia.
Osoby zainteresowane prosimy o rejestrację do chirurga Wojciecha Galli lub kontakt z koordynatorem zabiegów bariatrycznych pod numerem 721 700 021.
Metody leczenia
Czym jest balon żołądkowy?
Balon żołądkowy to mini inwazyjna, endoskopowa metoda leczenia otyłości. Ta bezpieczna i w pełni odwracalna metoda nieoperacyjnego leczenia otyłości pozwala na utratę masy o kilkanaście – kilkadziesiąt kilogramów w ciągu 6 miesięcy. Podstawą działania balonu jest zwiększenie uczucia sytości i zmniejszenie apetytu dzięki zmniejszeniu objętości żołądka. Dodatkowo obecność balonu wpływa na poziom hormonów jelitowych greliny i leptyny. Pozwala to na łatwe ograniczenie objętości spożywanych przez chorego posiłków, co w połączeniu z zaleceniami dietetycznymi, pozwoli cieszyć się efektem znacznej redukcji wagi. Zabieg implantacji i usuwania balonu trwa kilka-kilkanaście minut i jest wykonywany w znieczuleniu, pod nadzorem anestezjologa, co zapewnia komfort i maksymalny poziom bezpieczeństwa dla pacjenta. Maksymalny czas pozostawienia balonu w żołądku to 6 miesięcy. Po tym okresie balon musi być usunięty.
Szczegóły związane z zabiegiem znajdziecie Państwo w załącznikach u dołu strony.
Rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka
Rękawowa resekcja żołądka jest sposobem leczenia operacyjnego stosowanym na świecie od kilku lat i dotyczy chorych, u których ryzyko bardziej rozległych operacji jest szczególnie wysokie.
Operacja polega na wycięciu większej części żołądka, około 80%, od strony tak zwanej krzywizny większej. Dzięki temu pozostawiona część żołądka przyjmuje kształt, który można porównać do banana. Zmniejszenie objętości żołądka ogranicza możliwość przyjmowania pokarmów. Uważa się także, że operacja zmniejsza wydzielanie przez żołądek hormonów, które pobudzają nas do spożywania pokarmów. Operację przeprowadza się zazwyczaj metodą laparoskopową, w znieczuleniu ogólnym. Po operacji konieczne jest regularne wykonywanie zalecanych badań, stosowanie się do zaleceń lekarza operującego, w tym m.in. przyjmowanie dodatkowych witamin i mikroelementów oraz stosowania odpowiedniej diety poprzez zmianę podstawowych nawyków żywieniowych. Operacja jest dopiero pierwszym krokiem w kierunku zmiany sposobu życia.
Szczegóły związane z zabiegiem znajdziecie Państwo w załącznikach u dołu strony.
UWAGA, w ramach przygotowania do operacji rękawowej resekcji żołądka pacjent musi "zrzucić" ok. 10% masy ciała oraz wykonać pakiet konsultacji i badań kwalifikacyjnych, których celem jest wyeliminowanie ewentualnych czynników ryzyka i nieprawidłowości, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu pacjenta w trakcie zabiegu. Pakiet ten obejmuje:
- konsultacja kardiologiczna
- echo serca
- elektrokardiogram
- usg brzucha|
- gastroskopia diagnostyczna
- Badania laboratoryjne:
- morfologia krwi obwodowej z rozmazem automatycznym w edta
- ob - odczyn opadania krwinek czerwonych
- jonogram (sód i potas) w surowicy
- kreatynina w surowicy
- glukoza w surowicy
- AST - aminotransferaza asparaginowa w surowicy
- ALT - aminotransferaza alaninowa w surowicy
- PT - czas i wskaźnik protrombinowy, INR w osoczu
- APTT - czas krzepnięcia koalinowo-kefalinowy w osoczu
- grupa krwi w edta
- TSH
- konsultacja psychologiczna
- spirometria
- konsultacja anestezjologiczna
- konsultacja dietetyka z analizą składu masy ciała
Koszt wszystkich badań i konsultacji, wchodzących w skład pakietu NIE jest wliczony w cenę operacji. Dla wygody pacjentów zapewniamy indywidualną koordynację wszystkich badań oraz możliwość ich wykonania w Centrum Zdrowia SALUS, w Słupsku przy ul. Zielonej 8.
Kontakt
Osoby zainteresowane poprawą swojego zdrowia i życia zapraszamy do kontaktu z wybraną poradnią:
- chirurgiczną (lek. Wojciech Galla)
- internistyczną (lek. Jacek Badzio)
- dietetyczną (Marzena Cichosz, Angelika Marcinkowska)
- fizjoterapii Zielona (mgr Mieszko Podleśny
- fizjoterapii Sobieskiego (mgr Agnieszka Leszczyńska)
- kardiologiczną (lek. Zbigniew Kiedrowicz i lek. Krzysztof Łotowski)